שמע ישראל

אין נושאים ציבוריים רבים שבהם דעותיי כל כך משוללות ספק, כמו בדעתי על העדה החרדית.
מי שעוקב אחרי רשימותיי, יודע שאינני שלם עם נושאים רבים, גם בנושאים המכונים בד"כ כלל "ימין" ו"שמאל", אבל כאן בליבי אין ספק. אפשר לומר "נפל דבר היום בישראל", עת הקרע בין הכת היהודית הקיצונית המתקראת "החרדים" מגיע לנקודת רתיחה חדשה, כשקבוצת ההורים מעמנואל מוכנים להיכנס למעצר על מזבח הזכות לקיים את מערכת החינוך המפלה והפרימיטיבית שלהם (כן, כאמור, אני עומד כאן מאחורי כל מילה שאני אומר). אבל זה רק עוד מהלך במלחמת תרבות שמתנהלת כל העת, וכל שבוע של אדישות ואי-עשייה מצידנו גורם לכרסום נוסף בשלטון החוק. כעת נחשפת גם ערוותה של המפלגה הצבועה ביותר, ש"ס, משום שלכאורה הפסיקה של בג"ץ אמורה הייתה להיות לטובתם: מניעת אפליית מזרחיים. אך למעשה, הם בעד הנצחת ההפרדה האנכרוניסטית בין עדות ישראל.
כמובן שהחלטת בית המשפט היא מיותרת. היא מיותרת משום שהיא ניסיון לנקות כתם קטן בביצה גדולה רקובה ובאושה שהיא עצם הקיום של רשת חינוך עצמאית פרימיטיבית וטפילית, זרוע ההתרבות של הכת הקיצונית, של המדינה בתוך המדינה שצמחה בתוכנו.
מלחמת התרבות בעיצומה, אם נרצה ואם לאו, ואסור להתפשר בעניין. יש להפשיל שרוולים ולהתחיל לטפל בבעיית הכת החרדים מן השורש: לקצץ ולבטל את קצבאות הילדים מעתה והלאה, לייבש את ביצת ההקצבות לאט ובטוח, להתחיל לגייס ולחנך את החבורה הפרועה הזו, ומי שרוצה להתבדל ולהמשיך ולהתעטף בכבלי העבר – לא על חשבוננו! אנחנו יכולים לעשות את זה. אנחנו צריכים להתאחד, ימנים ושמאלניים, חילוניים ודתיים-לאומיים, כל הציוניים השפויים והמודרניים צריכים להתאחד סביב הנושא הזה ולהציל את המדינה מהאיום הגדול ביותר עליה.אם יש לנו אומץ להתעמת עם כל העולם, אז אנחנו יכולים להתעמת עם קבוצת הצווחנים הזו. מה הם יעשו לנו? יטיחו בנו את שתי הקללות הפופולאריות שלהם: "נאצי" ו"יותר גרוע מנאצי"?
אלפים רבים של חרדים יוצאים לרחובות כעת עם הליכת ההורים הסוררים אל הכלא. הם יוצאים המון לרחוב, החבר'ה האלה, יוצאים אחרי כל קבר רקוב והומו מרקד. מאיפה יש להם זמן? אהה. הם לא עובדים. אנחנו לא שם כי אנחנו עסוקים בלממן אותם. ולמה הם יוצאים לרחוב ושורפים פחים? למה הם לא מתפללים למען מטרותיהם? עם הצבא הם טוענים שזה עובד.
ניפגש בכיכר. שבת בערב, באמצע השבוע אנחנו עובדים.

8 תגובות to “שמע ישראל”

 1. אתון עיוורת Says:

  יפה כתבת.

 2. מיכל Says:

  מילים כדורבנות. count me in.

 3. אלן דור Says:

  אמן והללויה.

 4. אתון עיוורת Says:

  יש התארגנות של הסטודנטים

  http://www.student.co.il/?CategoryID=705&ArticleID=7450&Page=1

 5. דויד Says:

  הייתי נזהר מעט בלשוני, ולא בגלל שאני חלילה תומך בהם, אלא שיש בקריאות אלה "פריזטים וטיפלים" מן סוג של דה-הומנוזציה מסוכנת.

  באופן כללי, החטא הקדמון הוא לא רשתות החינוך העצמאיות. לדעתי, אלא דווקא העובדה שהחרדים אינם רואים עצמם כמיעוט עוד.

  אני אסביר, לא יעלה על הדעת שחרדים בברוקלין ישרפו מכוניות, חנויות ויזרקו אבנים על שוטרים אמריקאים. משום שהמיעוט החרדי מודע לכך שהוא מיעוט ועל כן, הוא דווקא יעודד משטרים ליבראליים על פני אחרים.

  במידה מסוימת, היהדות האורתודקסית בגולה עברה רפורמציה. אבל בישראל, החרדים היום, ואני מדגיש היום, אינם רואים עצמם כמיעוט ולכן הם מרשים לעצמם לתקוף ולהבעיר. בניגוד לגישה הבדלנית שהם נקטו בעשורים הראשונים למדינה.

  הם וודאי רואים היום ישראל במשקפיים של מדינת הלכה דתית.

  מכוון שיהודי הגלות בחיים לא היו מרימים יד על שוטר גוי, ולא היו קוראים להפרדת נשים וגברים בסאב וויי של ניו יורק, אבל בישראל, בגלל תפישת "המשפחה הגדולה" מותר להרביץ לשוטר. היהדות החרדית בישראל טרם עברה שינויים והיום הם חיים בדיסננוס קוגנטיבי מאוד קשה. זהו שבר אמוני מהמדרגה הראשונה ואל לנו לזלזל בכך.

  מכל מקום, אפשר לחיות עם החרדים, למעשה צריך לחיות איתם בשלום. אבל הם חייבים לדעת את מקומם. הם מיעוט וככזה הם נדרשים לציית לדעת הרוב. ואנו, במקביל נכבד את הפולחן הדת שלהם.

 6. shelberman Says:

  דויד,
  הבעיה שלנו שהם צודקים. בקרוב מאוד הם אכן יהיו הרוב. מעל חמישים אחוז מההולכים לכיתות אלף במגזר היהודי הם חרדים. לכן כמעט שום אמירה בעניין לא יכולה להיות מוגזמת. אנחנו בקרב בלימה על קיום המדינה.
  אגב, שימו לב לקישור של אתון למעלה. יש עצרת, ולמרות שהכותרת שלה כללית יותר ("הגנה על מעמד בית המשפט"…), זו התחלה יפה. הפיצו לכל מי שאתם מכירים!

  • דויד Says:

   כתל אביבי וכאחד חרד, משחקי מילים נחמד, אני אהיה שם.

   רק צריך לחשוב, מה אנו, החילוניים מעוניינים לעשות ? והתשובה היא לא ברורה בכלל.

   הבעיה בישראל שאין דבר כזה לאומיות ישראלית. זאת בעיה שהיא חריגה בנוף של התנועות הלאומיות בעולם. זה מה שקורה שהיהדות היא גם לאום וגם דת. בעייתי לעשות הפרדה ולו מלאכותית, בין דת ומדינה.

 7. דברים שהוצאתי מהזבל: לעשות קצת סדר « חד העין Says:

  […] כלפי מזרחים, פאשיזם, מקארת'יזם, מליטריזם, מלחמת תרבות, יש אנשים שבעצם חושבים על יאיר לפיד בתור התקווה […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: