נקראו לאחרונה (1)

סיפורים לא נעימים/עדי צמח (1993)

עדי צמח היה מהאינטלקטואלים הבולטים עד לפני כעשור, לפני שזכה לפרץ של פרסום ממנו הושלך להתעלמות תקשורתית גורפת בעקבות פרשיה תמוהה בה נחשפה האלימות שהפעיל כלפי אשתו. לי הוא היה זכור בעיקר כמתרגם של הטרקטטוס של ויטגנשטיין לעברית, אך הוא שלח ידו גם בפרוזה מסקרנת לאורך השנים, מלבד יבול לא מועט של כתבים בענייני פילוסופיה וספרות. כיום, בעקבות אותו חרם (או אולי סתם שכחה), אפשר למצוא את כתביו בעיקר לאחר נבירה בחנויות יד-שנייה, שם מצאתי גם את הספרון הזה. רמת הסיפורים לא אחידה, אבל שווה להציץ בו בשביל כמה הברקות מטרידות, כמו וידויו החושפני של קצין נאצי פיוטי ובלתי מתנצל (כמעט שני עשורים לפני 'נוטות החסד'), ועד הסיפור המוזר על הדובי שהתחתן עם מגבת. חלק מהסיפורים ריאליסטיים ועכשוויים, חלק פנטסטיים-סוריאליסטיים, אך כמעט כולם מעוררי מחשבה ומלאי רמזים על תהומות עמוקים מני חקר.

הפוליטיקה של הטכנולוגיה / יובל דרור (2006)

הוצאת מפה יצאה בסדרה של ספרונים בנושאי תרבות שונים, סדרה המזכירה מעט את המפעל הכביר של ספרי 'האוניברסיטה המשודרת'. כמו שם, גם כאן הגודל אינו מעיד על רדידות, וספר זה הוא אחד הפירות המעניינים בסדרה. הספר מנסה לתת פרספקטיבה היסטורית על חלק מהמהפכות הטכנולוגיות שאנו חווים כיום, ומסתכן בהתיישנות מהירה כשהוא מנסה לסקר נושאים כמו זכויות יוצרים בעידן הווירטואלי, ומצביע על הקשר ההדוק שבין התפתחויות טכנולוגיות, תרבותיות ופוליטיות. שאלתם את עצמכם פעם איך התחילו שידורי הרדיו המסודרים, למרות שלאנשים לא היו מקלטים? ומדוע הוידיאו לא יצא לשוק בראשית שנות השבעים למרות שהטכנולוגיה הייתה כבר קיימת? זה המקום לברר.

מסע בחלל הפנוי / דב אלבוים (2007)

דב אלבוים מוכר לכולנו כמנחה טלוויזיה ואיש רוח המזוהה יפה-יפה עם מהפכת ההתחדשות הרוחנית והחזרה לארון הספרים היהודי של העשור האחרון. בספר זה הוא מזמין אותנו למסע משותף לתהומות נפשו, ולסיפור יציאתו לשאלה ועזיבתו את העולם הדתי, עזיבה שממשיכה לרדוף ולהעסיק אותו בחרטות הרהורים ושאלות ללא תשובה. המסע בספר אינו כרונולוגי, אלא משתמש במבנה הסמלי של רבדי התגלות האל בעולם על פי הקבלה, הלוא הן עשר הספירות: מן המופשט אל המוחשי, במבנה המגלם בתוכו את התצורה המוסרית והקיומית של היקום ושל נפש האדם המהדהדת אותו. המשימה היומרנית של 'אוטוביוגרפיה רוחנית' כפי שהיא מכתירה את עצמה, לא תמיד עובדת: סיפור חייו של אלבוים נעלם בשלב מסוים ברקע, כשאלבוים נסחף לפרשנויות מקראיות ופיתוח רעיונות פילוסופיים שלא מתכנסים לאמירה ברורה, והקישור בין חייו והתחבטויותיו של אלבוים למבנה הקבלי של הספירות נראה לפרקים מאולץ, אבל בסך הכול מדובר בניסיון מקורי ומעורר כבוד, ובסך הכול מעשיר ואף מרגש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: