על כבודה של מלכת המדעים – מכתב למנחם בן

מנחם בן הפך לאחרונה לידוען בקרב כלל הציבור ולא רק בקרב יודעי ח"ן. זו הזדמנות מצויינת לפרסם מכתב שניסיתי לשלוח לו, ללא הצלחה, בתגובה לטוריו בעיתון "תל אביב", לפני מספר שנים:

מר בן היקר,
אני קורא את רשימותיך בעיתון תל אביב בעיון רב, ומסכים עם חלק מהטרוניה שאתה רוחש לתופעות שמדרדרות את התרבות, תורמות לחינוך קלוקל והשכחת והמאסת יצירות מופת בספרות ובתחומים אחרים. לא אפתח כאן לדיון נושאים רבים בהם אני חולק עלייך, משום שמכתב זה לא נועד להתנצחות, אלא להבהיר נקודה אחת שאני חושב שבה, אולי, בצניעות, יש לי סיכוי לקבל הקשבה כנה. יש כמה נושאים שהם מטרה לחיציך באופן קבוע, ובחלקם אף הצלחת לעורר תגובות של אישים שונים שהתפרסמו, והשמיעו טענות נוגדות, למשל בנושא לימודי התנ"ך, אך יש נושא אחד בו אני מחכה כבר זמן מה למישהו שיקום וישמיע בו דעה נגדית, אך לשווא. מכיוון שדעה כמו שלך הופכת רווחת יותר ויותר, עד שנראה כאילו מתחיל פה סחף רציני שנובע, לדעתי, מאי ידיעה ואולי פחד קמאי, ראיתי חובה לעצמי להשמיע משהו בזכותו של תחום מפואר שזוכה לאחרונה לקיתונות של בוז: המתמטיקה.

שוב ושוב מוצגת המתמטיקה בעטך המושחזת כתחום אפור, משעמם, בלתי נחוץ, חשבונאות מיותרת שצריכה להיעשות באחורי הקלעים של העולם, במקום שלא תטריד את ראשו של בן התרבות, יחד עם פינוי הזבל וטאטוא הרחובות. לא אתייחס כאן, בשלב ראשון, ללימודי המתמטיקה, שבוודאי הם האשמים העיקריים ליחס של אנשים רבים, בהם אינטלקטואלים אמיתיים, לתחום המופלא הזה, אלא ישירות לתחום עצמו.

לא אגזים אם אומר שהמתמטיקה היא מהנשגבות שביצירות הרוח האנושית, וזה בדיוק מה שהיא: יצירה אנושית. הנס שבהתאמה בין יצירה זו למציאות, נס שמחזיק את המטוסים במעופם, את הגשרים מקריסה אפיים ארצה, הוא מהפלאות מעוררי ההשתאות, ועורר באנשים רבים בהיסטוריה, בהם לאונהרד אוילר השוויצרי, מן המתמטיקאים הגדולים בכל הזמנים, את הדעה שמציאות האלוהים מחויבת, מכיוון שזהו ההסבר היחיד לכך שהמתמטיקה "עובדת".

כמובן שכמפעל כביר של הרוח, היא מורכבת מפרטים רבים שרכישתם, מה לעשות, אינה קלה, בדיוק כפי שהרכישה של שפה, ידיעת היסטוריה ודברים אחרים הם הרקע ההכרחי לספיגת יצירת מופת ספרותית. הקושי שבמתמטיקה, במיוחד ברמות הגבוהות שלה, אליהם אפילו לא מתקרבים בבתי הספר התיכוניים, מעיד על היותה נעלה, כבמשפט החותם ל"תורת המידות" לשפינוזה, ואינו אות קין אינטלקטואלי.

המתמטיקה היא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה האנושית, ולה גם היסטוריה משלה, רצופה סיפורים אנושיים מסמרי שיער ומרתקים. המתמטיקה היא אחת מהגיבורים הראשיים במהפכה המדעית, מהאופוריה של המאות השמונה עשרה והתשע עשרה ועד להתפכחות במאה העשרים. אי אפשר להבין לעומק את מלוא המשמעות של תקופות אלו מבלי שיהיה לנו מושג מהי מתמטיקה. מאחורי המתמטיקה עומק פילוסופי אדיר, שהושג בשנות דור של חשיבה מצד ענקי הרוח של האדם: ממושג המספר, הפשטה גאונית בפשטותה שאנחנו נוטים להתייחס אליה כאל מובן מאליו כמו אל הגלגל, דרך רעיון הגדלים הקטנים עד אינסוף של ניוטון ולייבניץ, שסלל את הדרך לעולם המודרני כמו שאנחנו מכירים אותו היום, ועד תורת היחסות ומכניקת הקוונטים העמוקות מני חקר, ומהוות, אגב, בסיס לאי הבנות ושימושים לרעה על ידי כל מיני פסאודו אינטלקטואלים שמנצלים את הדיוטתיותם של רוב הבריות בנושא ומשתמשים במושגים מתחומים אלה לקידום רעיונותיהם תוך עיוות וסילוף.

כמובן שלימוד כמה יחידות בבגרות לא יהפוך את כולם למומחים במכניקת הקוונטים – אדרבא, גם תואר בפיזיקה מעביר רק את קצה הקרחון של נושאים נשגבים אלה, אך הוא מלמד משהו הרבה יותר חשוב: ענווה. ויתור על לימודי מתמטיקה בתיכון מפאת הקושי, חוטא, לדעתי, לאחת המטרות שלשמן אנחנו שולחים את ילדי תרבותנו לבתי ספר, משום שגם היתקלות בקיר בלתי עביר היא חוויה חינוכית, כי בראש ובראשונה היא מעידה שיש שם קיר, וגם מבהירה לנו שהוא גבוה ונאדר. יתכן וחלק מהתלמידים יסתקרנו ויבקשו לנסות את כוחם ולהעפיל עליו. אחרים יבקשו שבילים אחרים, וזה בסדר גמור, אך למען השם, אנחנו חייבים להפגיש אותם עם הקיר הזה, שהוא מעמודי התווך של תרבותנו.

אני הראשון שיגיד שצריך לשפר את לימוד המתמטיקה, אך לימוד מתמטיקה ברמה נאותה הוא מאושיות החינוך של בן תרבות המערב, לא פחות מספרות והיסטוריה. יתכן שצריך לשפר את תדמיתה של המתמטיקה, ואולי לפטור או להקל על תלמידים שיש להם בעיה מיוחדת עם לימודים כגון אלו, למשל דיסלקציה למספרים וכדומה, אך בסופו של דבר אין מנוס מהשיטה הישנה והטובה: פשוט לשבת, להתאמץ, וללמוד. כי בזיעת אפך, תאכל לחם.

שלך, של ברמן

4 תגובות to “על כבודה של מלכת המדעים – מכתב למנחם בן”

 1. קונטיב. Says:

  בראבו! מעכשיו אשתמש בפוסט שלך להסביר לאנשים למה אני חורש לחמש יח"ל מתמטיקה ולא יורד לשלוש.

 2. MuyaMan Says:

  אמן!

  (למעט העובדה שלא ברור לי מה הדחיפות להתייחס לכל נפיחה של מר בן… כל התענוג שבהשתתפותו באח הגדול היא שאפשר לא לצפות בזה ומצד שני הוא נעדר מהטור הקבוע שלו במעריב.)

 3. יובל Says:

  hear hear! אבל אני מצטרף למויה-מן בתהיה למה בדיוק אפשר לצפות ממי שמאמין ב-"תכנון תבוני" (בשם זה או אחר) ולא "מקבל" את האבולוציה, וממי שמכחיש את קיומה של מחלת האיידס (וזה כבר גובל בפשע).

  ורק הערה קטנונית – "קיתונות בוז", ולא "קיטונות בוז".

 4. החגב עומד יציב Says:

  אם אפשר לדבר בשם הדיסקלקולים, או לפחות בשם חלקם, ההזנחה הפושעת של רמת המורים ותוכן הוראת המתמטיקה בארץ גורם לסבל עצום לכל אחד מאיתנו, אז משרד החינוך יכול להתבייש גם בזאת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: