עלה בדעתי (4)

קוראים נכבדים. אני חושב שאינני צריך להכביר מילים כדי לתאר את עומק המשבר שכולכם ודאי מכירים. הפילוסופיה תקועה. הפילוסופיה מדשדשת במקום מזה מאות אם לא אלפי שנים. לא הייתי יוצא מגדרי ועושה זאת לולא המצב הקשה, אך הגיעו מים עד נפש, ולכן עלה בדעתי לקרוא מעל במה זאת להפרטת הפילוסופיה.

כן רבותיי! הפילוסופיה מנוהלת על ידי מנגנונים עתיקי יומין, מסואבים וחלודים. במקום לספק תשובות לשאלות הגדולות, הם עסוקים בייצור ופיזור של עוד ועוד שאלות, ערפול ובלבול, מה שקונה להם עוד נצח של פרנסה. במסדרונות הפילוסופיה חוגגים הבזבוז והשחיתות: הם נוסעים לכנסים מפוארים, מקישים כוסות שמפניה, נהנים וצוחקים, בעוד אנחנו נמקים ללא תשובה לשאלות הגדולות שהטלנו עליהם לפתור לפני שנות דור. הנה תם עוד כנס מפואר, הפילוסופים, הפקידים המושחתים של המנגנון המסואב משמינים מנחת אך לא נרשמה כל התקדמות במשימה: הפרויקט העצום נותר תקוע, עומד כפיל לבן מטאפיזי שלאיש אין חפץ בו. אני מדבר על האישה הזקנה במסדרון של בית החולים שגוססת ואין מענה למשמעות חייה או מותה…

אם כן, אני קורא להפריט! להפריט! לפתוח לתחרות חופשית! לא עוד מונופול! לא עוד פקידים חסרי מעש שיפנו אותנו מהאחד לשני ("זו לא שאלה של מטאפיזיקה, אלא של אסתטיקה, ואסתטיקה זה פופטיץ, אבל הוא לא עובד היום, תבוא מחר…"), לא עוד ערפול מושגי ובלבול. ברגע שיישבר המונופול, כל חברה תוכל להתארגן לצורך מתן תשובות לציבור התוהים והנבוכים, בתנאי שתעמוד בתנאי המכרז, כמובן. אל דאגה, המכרז ידרוש קונסיסטנטיות וקוהרנטיות, אך יקבע יעדים פילוסופיים שיש לעמוד בהם בזמן מוגדר מראש…השוק הפרטי והתחרות ידאגו שהדברים ייעשו תוך התייעלות ושקיפות, תוך שיפור השירות לאזרח, וסוף סוף הפרויקט התקוע יתחיל לזוז.

לא עוד ביורוקרטיה ופנייה לספרים מאובקים ובלתי מובנים הרוויים בשפה הפרטית שהמנגנון שכנע אותנו שנים שהיא הכרחית…אני רואה בעיני רוחי מחלקות ענק של שירות לקוחות טלפוני-פילוסופי הפעיל עשרים וארבע שעות, מאוייש בצעירים חביבים ורהוטים… אני רואה מסעי פרסום צבעוניים, יחסי ציבור לשאלות הגדולות ולתשובות שיינתנו, קיראו לי חולם, אבל אני רואה תוכניות מציאות פילוסופיות, צעצועים פילוסופיים, פילוסוף נולד…

אם כן, להפריט את הפילוסופיה! כי לא יתכן שאפילו מע"צ מסיימים גשר או מחלף תוך כמה שנים, אך החבר'ה האלה תקועים על כמה שאלות פשוטות כבר אלף שנה, תוך בזבוז כספי ציבור. כמו כן תוקם מחלקה מיוחדת להנדסת-פילוסופיה בטכניון. לא ייתכן שטיעונים מסובכים ישוחררו לציבור, או יהוו בסיס איתן לכאורה לתשובות לקושיות קיומיות מבלי שהללו נבדקו ואושרו ע"י מהנדסים מוסמכים. תנאים אלה ייכללו בתנאי המכרז כמובן.

אם כן, להפריט את הפילוסופיה! הצעות למכרז, או הצעות לגבי תנאיו יתקבלו כתגובות לפוסט זה. תגובות והצעות שיישלחו לאחר יותר מנצח לא תיענינה, אך הן תוכלנה להידון בוועדת חריגים שתוקם לפי סעיף 4 ב לחוק "הפרטת הפילוסופיה" התשס"ז, (תיקון מס' 5).

9 תגובות to “עלה בדעתי (4)”

 1. מרגוליס Says:

  ברור לך שבעידן הגלובליזציה מחלקות הענק של שירות הלקוחות הטלפוני-פילוסופי ימוקמו בהודו. דקארט במבטא הודי נראה לך מתאים?
  (מצד שני, Everything is possible. יש לומר תוך נענוע קל של הראש מצד לצד).

 2. המתלמד הדטרמיניסטי Says:

  אכן, רעיון נחמד, והפרויקט ששמו "פילוסוף נולד", לא רחוק מדי לדעתי. (לפני שנתיים בערך השתעשתי ברעיון של "סופר נולד" והנה סטימצקי הרימו את הכפפה עם פרויקט "יוצאים לאור" שלהם).

  מעבר לכך, הרעיון של "לחסל את הפילוסופיה" (וויטגנשטיין?) בעיקר משעשע אותי. הרי ברור לגמרי שלא ניתן לעלות "אחת ולתמיד" (או להגיד, לחילופין, שלא ניתן לדבר אודותיהן) על שאלות כמו בחירה חופשית ודטרמיניזם, אלוהים, או שאלות של מוסר. אלה שאלות שראוי להם להתקיים לנצח. התשובות לשאלות פחות מעניינות וחשובות.

 3. און דה רקורד Says:

  קריאות מן הסוג הזה שאתה משמיע חושפות בעיני את ערוותה של הפילוסופיה. הפילוסופיה- האימ אמא של המדעים, כור ההיתוך של הלא נודע, איננה אלא עוד כלבלב גולדן רטריבר שרוצה שילטפו אותו מאחורי האזניים… שיאהבו אותה! שמישהו ישלח אס אם אס שמכיר בנחיצותה בעולם הדיגיטאלי, בעולם שבו לחוק השלישי הנמנע של אריסטו אין כל תקפות מפני שהכל הוא לא מים אלא קוואנט.

  לפי הבנתי, האוטוריטה של הפילוסופיה התערערה כבר החל מהמאה ה-19. עם ידע מינימלי כשלי בנושא, אני רק יכולה לנחש שהיו לכך כמה סיבות, ביניהם העובדה שלמדע הייתה סדרה של פיתוחים טכנולוגיים מצליחים שהותירו את הפילוסופיה ללא מענה הולם, והעובדה שהמערב התחיל ליבא את ה"דע את עצמך" בגרסה ההודית.

  אם אנחנו מדברים על הפילוסופיה כגוף ידע הרי שהפילוסופיה כבר מזמן מצאה את דרכה מחוץ לגילמן או לבניין מאפיר אחר. היום תוכל למצוא לך פילוסוף סוקרטי למשרד הפרסום החדש שלך, פילוסוף הודי לסטארט אפ ואיזו פילוסופית פמיניסטית שתרצה בכנס נשים.

  לכן, ידידי- יפה על הרעיון, אבל הרכבת כבר נסעה. מה שאתה לוקח את ראשו ושם על השולחן לכל המרבה במחיר אין כל משמעות, משום שאין לפילוסופיה יותר מניות . אין מה להפריט. המטבעות האחרונות בוזבזו במחקר על בינה מלאכותית. הסיינטולוגיה רצתה להשאיר טיפ- אבל הם נורא מיהרו למצוא את הנפש האלמותית- את "תטאן"…

  אם טרם קראת את "קץ הילדות"- זה הזמן להמליץ על כך בחום. מתוארת סיצואציה, שהיא לא פחות מפנטזיה פילוסופית, שבה מתגלית לעיני בני אדם הרציונליות של היוניברס כולו. מה קורה לפילוסופים ואמנים במצב כזה לפי הספר? הם הופכים לאימפוטנטים. הם מנסים למצוא שאלות חדשות במקום שבו אין שאלות בוערות- הם מסתבכים בבליל של תיאוריות, חלקן מופרכות ביותר.

  אבל מה, לא צריך לחכות לקץ העולם בשביל בבל.
  בבל של הפילוסופיה כבר כאן.

 4. של ברמן Says:

  און דה היקרה (אם לא אכפת שאפנה אליך בשמך הפרטי),
  הפילוסופיה היא אינה בניין זה או אחר, וגם לאף אסכולה או איש אין ולא היה מעולם מונופול עליה, היא שאיפה תמידית, היא רעיון, היא "אהבת החכמה". באשר יחפשו בני אדם את האמת – שם יש פילוסופיה, וככזאת, היא מעולם לא אוימה אפילו לא כמלוא הנימה, היא מעולם לא יכולה להיות באיזושהי סכנה פיזית. פילוסופים יכולים להיות מאויימים או אפילו להישחט, וספריהם יכולים להיעלות על המוקד יחד עימם, אך הפילוסופיה כרעיון לא זעה לעולם ממקומה. פוטנציאל השאלות יתמיד גם אם כל בני האדם יתפוררו ויהפכו לאבק (והם כנראה יהפכו, במוקדם או במאוחר).
  אם הפילוסופיה שינתה פניה, שמה, מיקומה, חשיבותה, אם התחלקה לתחומי ידע ומחקר שונים (פיזיקה, פסיכולוגיה וכו'), היא עדיין שם. הגזע נשאר איתן גם אם הענפים כעת מאמירים עליו, וצריך לזכור שהפירות שאנו קוטפים מהם (המחשב הזה, למשל, או שיטת הממשל שאנו קורים בחסותה), מקורם בגזע שהיה ויהיה שם לעולם, למרות שנראה כאילו הענפים ירוקים וחיים ממנו. הגזע הוא איטי, ממש לא זע, הענפים ירוקים ומשתלחים קדימה, מצמיחים פירות – אך ללא הגזע ושורשיו העמוקים אין להם תקנה.
  אז אני יודע שאת מפחיתה בערכה של הפילוסופיה הזקנה כמו סוחר ממולח שממעיט בערכה של מכונית ישנה רק על מנת להוריד את המחיר. את רוצה לשבור את המכרז – תפסתי אותך!
  נ.ב.
  "קץ הילדות" יצירת מופת כמובן. טוב שאת מזכירה לי, רציתי לכתוב פוסט על הספרים הגדולים על עתיד האנושות במד"ב. אולי נתדיין על כך אז.
  אגב, מה קורה עם הבלוג שלך? מתי נראה שם עוד אותות חיים?

 5. און דה רקורד Says:

  של היקר, לבש כבר את בגדי המלך החדשים! שורשים עמוקים זאת מטאפיזיקה יפה- אבל כמה הנחות אצורות בתוכה! ההיסטוריה הוכיחה שהפילוסופיה לא התקדמה שנים ארוכות בדיוק בשל סט ההנחות שמעלה משפט מסוג זה.

  בעניין אותה אלמותיות שאתה מייחס לפילוסופיה- נו, זו כבר נטיה אישית שלך לרומנטיציה. בעיני אתה יכול לשים כל שם עצם אחר במקום "פילוסופיה" לתוך המשפטים שכתבת ועדיין לקבל את אותו הסנס לחלוטין.

 6. של ברמן Says:

  כן מבוסס לא מבוסס, כן רומנטי, לא רומנטי, הויכוח לגבי טיבה של הפילוסופיה הוא פילוסופיה בעצמו, הפילוסופיה היא התחנה האחרונה של המחשבה, ואי אפשר להימלט מזה.
  כל טיעון שתכתבי בעד או נגד מה שכתבתי עכשיו רק יחזק את הטיעון שלי, שאי אפשר לחמוק מהפילוסופיה למעשה, כל תגובה שתכתבי, כל צירוף אותיות או גם שתיקה, יהיה פילוסופיה.

 7. און דה רקורד Says:

  התחנות הסופיות של הרוח הן: חם לי, קר לי, כואב לי, אני רועד. היו שלום ותודה על הדגים

 8. של ברמן Says:

  הקביעה הזו גם היא פילוסופיה.
  אולם זה שהפילוסופיה נצחית, אינה אומר שהיא הכל.

 9. מרווה הפימגנטים Says:

  אני בהחלט מסכים. האקדמיה מגוחכת באימפוטנציה היצירתית שלה.
  עם זאת, ההפרה כבר בוצעה.
  אלפי ספרי עזרה עצמית ופסיכולוגיה בגרוש מוכרים במליוני דולרים בכל שנה.
  מספקים תשובות בשקל לאנשים שמוטים קוגנטיבית לחפש יותר אחר סמכות ופחות אחר לוגיקה חסרת רבב.
  כך שמה שאתה בעצם מבקש הוא מוצר איכותי יותר ממה שכוחות השוק מספקים מזה זמן רב, ולמוצרים איכותיים אין מקום בכלכלה חופשית מעין זו, בהנתן שיש שוק מאוד קטן לפילסופים הארד-קור שכמותנו.

  🙂 😯

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: